Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi daha çok otuz beş yaş ve üzeri zaman dilimlerinde gözlemlenir. Bir birinden farklı nedenlerden dolayı meydana gelen durum için çeşitli önlemler alınmazsa bu durum kelliğe kadar gidebilir. Bu durum erkeklerin büyük bir bölümünde gözlenmektedir. Androgenetik Alopesi olarak bilinen sorun erkeklerde salgılanan bir hormonun etki ederek saçlarda incelme ve bunun ardından dökülme gibi durumların meydana gelmesine neden olur. Erkeklerde oluşan sorun bazen ırktan gelen kromozomlardan dolayı genetik yapıda meydana gelmektedir. Bazılarında yan kısımlarda bazılarında üst ve tepe kısımlarında bazılarında da kafanın tamamen saçlarını kaybetmesine göre şekillenir. Erkeklerin yüzde yirmi beşi yirmi beş yaşına kadar, yüzde yirmi beşi kırk yaşına kadar kalan yarısı da ellili yaşlara geldiği zaman bu sorun daha çok gözlenmektedir.

Saç Dökülmesi Üzerinde Genetik Faktörler

Erkeklerde saç dökülmesinin en büyük nedeni genetik olan faktörler olmaktadır. Genetik eşlemeler sırasında kromozomlar üzerinde aktarılan kellik sorunu anne ve baba soy ağacından gelmektedir. Genetik faktörler ile aktarılan bu durumun pek çözümü yoktur. Daha çok otuz beş ve üzeri yaşlarda meydana gelen sorun bir ömür boyu devam edecektir. Sadece genetik olan nedenlerden dolayı da değil bazı faktörlerden dolayı da bu sorun gözlenebilir. Bunların neler olduğuna bakılacak olursa;

  • Yaş faktörü ve yaşlanma
  • Hormonların yavaş hareket etmesi
  • Vitamin ya da mineral durumunda eksiklik
  • Kişinin sinir ya da stresli ortamlar içerisinde bulunması
  • Kanında meydana gelen sorunlar ve rahatsızlıklar
  • Psikolojik sorunlar için kullanılan haplar
  • İçerisinde zehirleyecek derecede katkı maddelerinin bulunması kişilerde saç dökülmesine neden olur.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Çözüm Yolları

Eğer bir erkekte saç dökülmesi meydana geliyorsa bunun için uygun çözüm yolları aranmalıdır. Hem bitkisel olan hem de tıp açısından uygulanana çözüm yolları da bulunmaktadır. Sizlerin bu yollardan hangisinin işe yarayacak olduğunu anlamanız için saçlarınızın yapısına uygun olan analizleri yaptırmanız gerekir. Kan testleri de yaptırarak asıl sorunun neyden kaynaklı olduğunu bularak saç dökülmesine uygun çözüm yolları bulabilirsiniz.